اخبار فناوری و ارتباطات

با تعیین رسمی نخستین استانداردها، رویای 5G به واقعیت نزدیک تر شد

با تعیین رسمی نخستین استانداردها، رویای 5G به واقعیت نزدیک تر شد

روز گذشته، اعضای «پروژه همکاری نسل سوم - 3GPP» جلسه ای بسیار مهم در لیسبون پرتغال برگزار کردند و تمام کمپانی های دخیل در ساخت استاندارد 5G، به مباحثه درباره آینده موبایل های هوشمند ما پرداختند. اگرچه استانداردهای 5G New Radio از پیش تعیین شده بود، جلسه اخیر آنها را نهایی کرد و حالا رسماً مشخص شده است که کمپانی های مختلف برای روی آوردن به 5G New Radio غیرمستقل نیازمند پیروی از چه مشخصات سخت افزاری و چه استانداردهایی هستند.

NSA 5G که شکل ابتدایی این استانداردهای تازه به هنگام راه اندازی در سال 2019 میلادی خواهد بود، از شبکه های LTE به عنوان بخش مهمی از تکیه گاه خود بهره می برد و در صورت لزوم و برای افزایش ظرفیت، از 5G زیر 6 گیگاهرتز استفاده خواهد کرد.

از طرف دیگر، استاندارد Standalone 5G یا (SA 5G) که قرار است تا ماه ژوئن سال آتی نهایی شود، در نهایت جایگزینی برای 4G LTE خواهد بود. هرچند که به گفته کوالکام، NSA 5G و SA 5G New Radio مشخصات فیزیکی مشابهی در رابط خود دارند و به همین خاطر، نیازمند سرمایه گذاری عظیم بیشتری از سوی اپراتورهای شریک نخواهند بود.

5G

گذشته از بحث های فنی مربوط به این تکنولوژی تازه، خبر اخیر به این معناست که کمپانی های تولیدکننده سخت افزار مانند کوالکام، اینتل و سایرین حالا قادر به تولید محصولات وایرلس 5G بر مبنای استانداردهای تازه تصویب شده خواهند بود. در نهایت گفتنی است که در ماه نوامبر، کوالکام، زد تی ای و چاینا موبایل خبر از نخستین تست موفقیت آمیز 5G New Radio بر مبنای استانداردهای در دست توسعه 3GPP دادند.

هنگامی که رویای 5G به صورت واقعی محقق شود، کاربران می توانند منتظر دستیابی به سرعتی به مراتب بالاتر از 4G LTE و لتنسی به مراتب پایین تری نسبت به آن باشند و این پیشرفت، هزینه اضافه اندکی روی دست اپراتورهای وایرلس خواهد گذاشت. اگرچه این اپراتورها برای بهبود تجارت خود و کسب درآمد، بخشی از این هزینه ها را به دوش کاربران می اندازند، احتمال دارد که بسته های نامحدود، واقعاً نامحدود باشند و با هزینه کمتری نسبت به قیمت های فعلی در دسترس قرار بگیرند.

منبع : http://digiato.com

ارسال نظر شما

 
   
 
Scroll to Top