اخبار فناوری و ارتباطات

جزئیات قطعی گسترده تلگرام در ایران و اروپا و آمریکا

جزئیات قطعی گسترده تلگرام در ایران و اروپا و آمریکا

پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام علت اختلال در این پیام رسان را مشکل گرمای بیش از حد در یکی از سرورهای تلگرام اعلام کرد.

پاول دوروف – موسس و مدیر عامل تلگرام – ساعاتی پیش با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت که اختلال بوجود آمده در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام به دلیل مشکل گرمای بیش از اندازه یکی از سرورهای تلگرام است که ممکن است اتصال به این پیام رسان را برای تعداد زیادی از کاربران در منطقه اروپا و برخی کشورهای دیگر برای ساعات آینده مختل کند.

وی ضمن عذرخواهی در ادامه تاکید کرده است که متخصصان تلگرام به سرعت در حال بررسی و برطرف کردن مشکل مذکور هستند و اتصال کاربران تلگرامی ظرف چند ساعت آینده ممکن خواهد شد.

بسیاری از کاربران ایرانی از ساعاتی قبل در صفحات مجازی خود از عدم اتصال به این پیام رسان خبر داده بودند اما حالا با انتشار این توییت از سوی تلگرام، احتمال فیلترینگ آن در کشور رد می شود.

از بامداد یکشنبه پیام ریان تلگرام دچار اختلال فنی شده است. این اختلال در اغلب نقاط دنیا از جمله قاره اروپا، آسیا و امریکا دیده می‌شود. نقشه زیر نشان دهنده نقاطی است که تلگرام از دسترس خارج شده است.

جزئیات ماجرای قطعی گسترده تلگرام در ایران و اروپا و آمریکا

به گزارش فرارو، از صبح امروز تقریبا تمامی کاربران ایرانی نیز با قطع شدن دسترسی خود به تلگرام مواجه شدند. در حالی که در ابتدا تصور می شد دلیل این قطعی تصمیمات گرفته شده از سوی دادستانی و شورای عالی فضای مجازی باشد، پاول دوروف در پیامی دیگر به توضیح اتفاقات رخ داده شده پرداخت.

به گفته وی دلیل اصلی قطع شدن تلگرام در بسیاری از مناطق به ویژه ایران، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده، در کنار داغ شدن تعدادی از سرورها، حمله گسترده (DDoS (Distributed Denial Of Service (محروم‌سازی از سرویس توزیع شده) است که باعث شده تیم تلگرام قادر به مسدود کردن تعداد بیشماری IP نباشد و به همین دلیل سرویس آن از دسترس خارج شود.

پاول دوروف اعلام کرد تلگرام در حال تلاش برای رفع این مشکل است اما درباره زمان قطعی برطرف شدن آن و همچنین کشور مبدا و شروع کننده این حملات توضیحات بیشتری ارائه نکرده است.

حمله‌ی DDoSچیست؟

رستورانی را در نظر بگیرید که اساس کار آن سفارشات تلفنی است، افراد مختلف روزانه با رستوران تماس گرفته و غذای مورد نظر خود را سفارش می‌دهند، رستوران نیز پس از دریافت سفارش غذا را آماده کرده و ارسال می‌کند، حال شخصی با هدف ایجاد اختلال در کار رستوران به طور مداوم از طریق تماس تلفنی (اساس کار رستوران ما) سفارشات دروغین برای رستوران ارسال می‌کند و در عین حال باعث اشغال شدن خطوط تلفن و در نتیجه مانع دریافت سفارشات واقعی می‌شود…اساس کار حملات DDoS نیز مشابه مثال بالاست.

سرورها خود کامپیوتر هستند، بنابراین توانایی پردازش تعداد خاصی از دستورات را در یک واحد زمانی مشخص دارند و اگر تعداد زیادی کاربر به صورت همزمان درخواست خود را به سرور ارسال کنند این احتمال وجود دارد که سرور توانایی پردازش تمامی دستورات را نداشته و در نهایت از دسترس خارج (Down) شود.

ارسال درخواست‌های زیاد به طور همزمان به سرور می‌تواند باعث از دسترس خارج شدن آن شود، این درخواست‌ها می‌توانند به صورت عمد یا غیر عمد صورت بگیرند، فرض کنید یک سرور به طور همزمان توانایی پردازش و مدیریت ۲۰ کاربر را داشته باشد، این بدین معناست که اگر در یک زمان مشخص ۳۰ کاربر به طور همزمان به وبسایت مراجعه کنند باعث ایجاد اختلال و در نهایت Down شدن سرور وبسایت می‌شوند.

این امکان وجود دارد که هر ۳۰ درخواستی که به سرور ارسال شده از طرف کاربران واقعی بوده و حمله‌ای در کار نباشد و در نقطه‌ی مقابل این احتمال وجود دارد که شخص یا اشخاصی به صورت عمد قصد از کار انداختن سرور را داشته باشند و به همین دلیل به طور همزمان تعداد زیادی درخواست به سرور ارسال می‌کنند در این حالت اصطلاحا می‌گوییم حملات DoS یا DDoS بر روی سرور در حال انجام است.

اگر این حملات توسط یک سیستم انجام شود DoS و اگر به صورت هماهنگ و از طریق چندین سیستم انجام گیرد DDoS نامیده می‌شود، به کارگیری حملات DDoS این امکان را به مهاجم می‌دهد تا بتواند حمله‌ی خود را به مراتب مخرب‌تر و در ابعاد بزرگتری انجام دهد چرا که وجود چندین سیستم باعث می‌شود تا شناسایی و ردیابی مهاجم اصلی بسیار مشکل و تا حدودی غیر ممکن شود.

گفتنی است بر اساس تازه ترین آمار منتشر شده، پیام رسان تلگرام بالغ بر ۲۰۰ میلیون کاربر در جهان را داراست که از این میزان، ۴۰ میلیون کاربر ایرانی در آن عضویت دارند.

منبع : فرارو

ارسال نظر شما

 
   
 
Scroll to Top