اخبار فناوری و ارتباطات

20 سال بعد از نمایش صفحه آبی ویندوز؛ نگاهی به بداقبالی های مایکروسافت و اپل

20 سال بعد از نمایش صفحه آبی ویندوز؛ نگاهی به بداقبالی های مایکروسافت و اپل

کمپانی های بزرگ زمان و هزینه زیادی را صرف تحقیق و توسعه محصولات جدید کرده و معمولا مراسمات ویژه ای را برای معرفی آنها تدارک می بینند.

رویدادهایی از این دست آنچنان اهمیت دارند که اغلب مدیرعامل مجموعه و مقامات ارشد اجرای آنها را برعهده می گیرند؛ با این حال برنامه ها همیشه بر وفق مراد پیش نمی رود و گاهی اوقات اتفاقات غیر منتظره همه چیز را به هم می ریزد.

20 سال پیش در چنین روزی یکی از خاطره انگیزترین بداقبالی های روی صحنه رخ داد که طی آن «بیل گیتس»، مدیرعامل وقت مایکروسافت و «کریس کاپوسلا»،مدیر ارشد بازاریابی این کمپانی برای نمایش قابلیت های ویندوز 98 روی سن رفته بودند.

یکی از ویژگی های کلیدی ویندوز 98 «پلاگ اند پلی» بود که به کاربر اجازه می داد پرینتر، جوی استیک یا هر چیز دیگری را به سیستم متصل کرده و بدون نیاز به هر کار اضافه ای از آن استفاده کند. با این حال پس از اتصال دستگاه جانبی توسط کاپوسلا نه تنها امکان استفاده از آن نبود، بلکه یکی از بدترین خطاهای ویندوز یعنی «صفحه آبی مرگ» به نمایش درآمد.

 

پس از ظاهر شدن این صفحه صدای خنده و تمسخر حضار فضا را پر کرد اما گیتس سعی کرد با شوخی و گفتن این جمله اوضاع را جمع و جور کند:

احتمالا به همین خاطر هنوز ویندوز 98 را عرضه نکرده ایم.

این ماجرا در رسانه ها بازتاب گسترده ای پیدا کرد و حتی در انیمیشن «مت استون» و «تری پارکر» کمپانی South Park Movie نیز به تمسخر گرفته شد که ویدئوی آن را در ادامه مشاهده می کنید.

 

با این حال شوخی های رسانه ای تاثیر چندانی روی نظرات کاربران نداشت و مایکروسافت تنها در یک سال 25 میلیون نسخه از آن را به فروش رساند.

بدبیاری های مایکروسافت ها به اینجا ختم نمی شود و در سال 2006 و حین نمایش قابلیت تشخیص گفتار ویندوز ویستا، این سیستم نسبت های فامیلی را اشتباه داده و فرمان ها را به اشتباه اجرا می کرد.

 

این مشکلات به مایکروسافت ختم نمی شوند و برای اینکه تصور نکنید با کمپانی ردموندی مشکل داریم در ادامه ویدئویی از بدبیاری های اپل حین معرفی محصولات ارائه شده است.

 

آخرین مورد از شاهکارهای اپل نیز به مراسم معرفی آیفون 10 مربوط می شود که طی آن «کریگ فدریگی» معاون بخش نرم افزار اپل برای نمایش سرعت و سادگی Face Id روی صحنه آمد اما تلاش او برای باز کردن صفحه از طریق Face Id ناموفق بود و در نتیجه صفحه وارد کردن رمز عبور نمایش داده شد.

 

 

 

منبع : http://digiato.com

ارسال نظر شما

 
   
 
Scroll to Top